Парламентът реши България да предостави допълнителна военна помощ на Украйна

Със 147 гласа „за“, 55 – „против“, и седем „въздържал се“ парламентът одобри проект на решение за предоставяне на допълнителна военна помощ на Украйна – неизправни, с отпаднала необходимост или над нормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип, намиращи се във Въоръжените сили на България, които да се използват за подсилване на противовъздушната отбрана на Украйна.

Проектът беше подкрепен

Проектът беше подкрепен от ГЕРБ-СДС (61), ПП-ДБ (53), ДПС (33). Против бяха от „Възраждане“(35) и „БСП за България“ (19), както и един депутат от „Има такъв народ“. Вносители са депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС.

Министърът на отбраната, в хода на провеждания Стратегически преглед на отбранителната политика, да определи излишните количества въоръжение и техника от необходимите за окомплектоване на военновременните формирования и да подготви предложение за предоставянето им Украйна, предвижда решението.

В него е записано също Министерският съвет да предприеме действия по изпълнение на решението и да осъществи преговори с правителствата на съюзниците в НАТО за разполагане на съюзнически противовъздушни и брегови противокорабни ракетни комплекси за усилване на отбранителните способности на България.

България ще поиска ли възстановяване на разходите?

Правителството да поиска възстановяване на разходите за предоставеното на Украйна въоръжение и боеприпаси, чрез Европейския инструмент за мир и фондове от държави членки на НАТО, гласуваха депутатите.

Предвижда се Министерството на отбраната да предприеме необходимите действия за присъединяване и принос. Те ще бъдат съобразно възможностите на страната ни към коалицията от държави за изграждане на способности на Военновъздушните сили на Украйна. В случая за използване на самолети F-16, включително за съвместни тренировки и използване на въздушното пространство на страната.

През България ще преминават механизирани роти

Парламентът разрешава преминаването през и пребиваването на територията на България на до четири пехотни/механизирани роти годишно. Ротите ще бъдат с численост до 160 души от въоръжените сили на Украйна, за срока на обучението и подготовка.

Министърът на отбраната да проведе преговори и сключи споразумение за организиране на обучението и подготовката, записа още Народното събрание.

Как реагираха от БСП?

Това вече е последна фаза преди влизане във война, заяви Борислав Гуцанов от „БСП за България“. Вие правите точно това, което не искат българските граждани, обърна се той към вносителите от трите политически сили. Дори в секретната секция не е вкарано какво реално ще се даде, добави депутатът.

Как реагираха от Възраждане?

Кой какво прави, ние даваме оръжие на Украйна, коментира Николай Дренчев от „Възраждане“. Безкрайно нелепо е това, което ни се предлага, никой, дори и министърът на отбраната не знае каква трябва да е числеността на Българската армия с оглед на новите предизвикателства, заяви Дренчев.

Facebook
LinkedIn
Telegram
Twitter

Още новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *