Емблематичният площад „Славейков“ – без книжните сергии, но с много история

За няколко години след реставрацията на площад „Славейков хората свикнаха с пешеходната зона. Но за тези, които помнят предишния му облик, е странно, че книгите ги няма. Сергиите така и не се върнаха. Книгите отидоха в книжарниците, които станаха повече на площада, или в безистени (антикварните).

„Това е емблематично място на София. Наричам го книжното сърце на София. Там са се пресичали пътищата на писатели, издатели, печатари. Там е била първата българска печатница на Янко Ковачев“, разказва Виктор Топалов  от „Бохемска София“, автор и на „Легендите на София“.

Там се е намирало „Кафене башъ“, където са се събирали турските първенци, а след това и са минавали и пътешественици. Площадът и махалата са носели това име.

През 1879 г. Петко Славейков купува стара турска къща, но забравя да си издаде акт за собственост. Къщата е продадена втори път, но Славейков вече е настанен със семейството си и я купува повторно.

През 1931 г. на имотът и домът са продадени и е построена кооперация с около 30 жилища.

Районът е свързан с държавническите дела, имало е сгради на министерства (например където е днешната Столична библиотека), първото Народно събрание е било на мястото на Телефонната палата., но после изгаря.

Facebook
LinkedIn
Telegram
Twitter

Още новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *