ИРНК ваксините срещу COVID-19, произведени от Pfizer, съдържат остатъчни количества ДНК, които надвишават установените регулаторни стандарти за безопасност, сочи проучване, публикувано в научното списание Journal of High School Science.
Изследването е осъществено от учени в лабораторията White Oak Campus на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), разположена в Мериленд.
Остатъчната ДНК представлява миниатюрни генетични фрагменти, останали след производствения процес на ваксини или лекарства. Тези частици са резултат от използваните клетки и технологии за създаване на продуктите.
Според препоръките на Световната здравна организация (СЗО) дозата ваксина не трябва да съдържа повече от 10 нанограма остатъчна ДНК. Изследването установява, че нивата във ваксините на Pfizer надхвърлят тази граница от 6 до 470 пъти.
Учените анализирали проби, предоставени от BEI Resources, свързан с Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания на САЩ. Използвайки техники като NanoDrop и Qubit за измерване, те открили, че количествата ДНК значително надвишават безопасните прагове. Остатъчната ДНК е идентифицирана в шест флакона, произхождащи от две различни партиди.
Докато изследването уточнява, че потенциалните здравни рискове от тези ДНК фрагменти „все още не са напълно ясни“, учените предупреждават, че теоретично е възможно тези фрагменти да се интегрират в човешката ДНК, повишавайки риска от генетични мутации. Съществуват също опасения, че те могат да включват онкогени, които биха могли да предизвикат ракови заболявания. Авторите препоръчват по-задълбочени тестове за оценка на рисковете.
FDA все още не е дала официално становище по въпроса. Въпреки че от години циркулират сигнали за замърсяване с ДНК във ваксините срещу COVID-19, регулаторните органи многократно са отхвърляли твърденията, заявявайки, че тези нива не застрашават здравето.
Кевин Маккернан, основател на Medicinal Genomics, нарече откритията „шокиращи“ и предупреди, че наличието на ДНК фрагменти може да предизвика свръхреакция на имунната система, увеличавайки риска от ракови заболявания.
„Продължителното излагане на чужда ДНК чрез повторни бустер дози може да засили този риск, създавайки благоприятни условия за развитие на злокачествени образувания“, заяви Маккернан в интервю с Мариан Демаси, австралийска журналистка, която акцентира върху изследването.
Николай Петровски, професор по имунология и директор на австралийската биотехнологична компания Vaxine, подчерта, че откритията изискват незабавна реакция от регулаторите. Той обвини FDA в умишлено прикриване на информация от обществеността, отбелязвайки, че проучването „очевидно доказва, че FDA е била наясно с тези данни“, тъй като е проведено под нейно наблюдение.