Ще се увеличи ли цензурата в ЕС?

Последвай ни в Телеграм и Фейсбук!

Европейският парламент (ЕП) одобри противоречив закон за свободата на медиите, който предоставя допълнителни правомощия на Европейската комисия (ЕК). Новият закон, който беше приет с голямо мнозинство, предвижда създаването на общоевропейски контролен орган, наречен Медиен комитет, който ще наблюдава спазването на общоевропейските правила в рамките на ЕС.

Документът има за цел да защити независимостта на медиите и да забрани всякаква форма на намеса в редакционните решения. Освен това той въвежда механизъм за предотвратяване на произволното ограничаване или премахване на независимо медийно съдържание от големи онлайн платформи като Facebook, Twitter или Instagram. Тези платформи ще трябва да правят разлика между независими медии и такива, които не са независими.

Френският евродепутат от опозицията Катрин Гризе изрази загриженост, че новият Медиен комитет може да попадне под влиянието на ЕК и потенциално да узурпира правомощията на националните медийни регулаторни органи. Тя твърди, че това може да доведе до ситуация, в която комисията действа като „министерство на истината“.

Новите правила изискват от медиите да бъдат прозрачни, като разкриват собствениците си и източниците на приходи, независимо дали става дума за реклама или държавни субсидии. Това включва и финансиране от държави извън ЕС. Целта е обществото да знае кой контролира медиите и какви интереси могат да повлияят на тяхното отразяване на събитията. Всички медии, разпространяващи новини и актуални предавания, независимо от техния размер, ще трябва да публикуват информация за своите собственици в национална база данни, дори ако са пряко или косвено собственост на държавата.

Освен това държавите-членки на ЕС ще бъдат задължени да докладват на Европейската комисия за разходите за реклама в медиите и интернет платформите. Държавните медии ще трябва да гарантират плурализъм на мненията и безпристрастно отразяване в съответствие с тяхната обществена мисия. За целта те трябва да получат стабилно финансиране, редакционна независимост, прозрачност и недискриминация при назначаването на ръководни кадри.

Законът изрично забранява използването на шпионско оборудване срещу медийни работници, но допуска изключения под съдебен контрол, когато се отнася до „национални интереси“ или тежки престъпления. Европейските журналисти многократно са били изправени пред наблюдение от шпионски софтуер като Pegasus поради работата си.

Последвай ни в Телеграм и Фейсбук!

Facebook
LinkedIn
Telegram
Twitter

Още новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *